Uspešno izveden dogodek Mreže šol v Spodnji Idriji

V okviru Mreže partnerskih šol Geoparka Idrija je v četrtek, 3. aprila, Geopark Idrija v sodelovanju z Osnovno šolo Spodnja Idrija uspešno izpeljal tematski dan, ki je tudi letos povezal učence, učitelje in lokalno skupnost v raziskovanju naravne in kulturne dediščine Spodnje Idrije in njene okolice. Dogodka se je udeležilo preko 180 sedmošolcev in učiteljev iz osnovnih šol iz Idrije, Spodnje Idrije, Cerkna in Črnega Vrha nad Idrijo.

Učenci so se v manjših skupinah odpravili na različne lokacije, kjer so jih pričakale aktivnosti. Na Osnovni šoli Spodnja Idrija so ustvarjali tradicionalne glinene svečke – šajblčke, spoznavali njihovo simboliko in pomen v lokalni dediščini. Pod vodstvom Turističnega društva Fara so pripravili prfarske štruklje, ki so jih na koncu z veseljem tudi sami skuhali in poskusili. Svoja vrata jim je odprl tudi Kendov dvorec, kjer so učenci prisluhnili pripovedi o zgodovini Kendove domačije, obenem pa izvedeli, kako se tradicija prepleta z današnjim delovanjem visoke kulinarike in gostinstva. Pod vodstvom nekdanjega učenca OŠ Spodnja Idrija so si ogledali znamenito romarsko cerkev Marije na Skalci, kjer so spoznavali versko in kulturno dediščino kraja. Topel sprejem so doživeli tudi na domačiji v Trneh, kjer je rokodelka Alenka Rupnik predstavila predelavo volne. Skupaj z lovcem so se podali v gozd, kjer so spoznavali vlogo lovca pri ohranjanju naravnega ravnovesja, prepoznavali živalske sledi in se učili o življenju v naravi. Pomemben del programa je bil tudi obisk podjetja Hidria. Zaposleni so učence popeljali skozi različne faze proizvodnega procesa ter jim odprli vrata laboratorija. Del učencev pa je Spodnjo Idrijo raziskoval s pomočjo digitalne aplikacije Turf Hunt – v obliki interaktivnega raziskovanja kraja so sledili namigom, reševali naloge in tako spoznavali njegove kulturne, zgodovinske in naravne zanimivosti.

Del sedmošolcev je obiskal Idrijske Krnice, kjer so z Anko Rudolf raziskovali zgodovino in rastlinstvo v okolici Jelenka. Spoznali so pomen oglarjenja za krniško planoto v preteklosti ter pohod zaključili z okusno malico – tradicionalno oglarsko polento.

Učence so prijazno sprejeli tudi člani Turistično-kulturnega društva Kanomlja, ki so jim pripravili voden ogled kanomeljskih klavž in ogled lepo urejenega čebelnjaka s pokušino medenih dobrot.

Dogodek Mreža šol v Geoparku Idrija 2025 je znova dokazal, kako dragoceno je učenje zunaj učilnic – tam, kjer se učenci srečajo z dediščino, ljudmi in zgodbami, ki jih učbeniki ne morejo v celoti zajeti.

ISKRENA HVALA vsem učiteljem, izvajalcem, donatorjem in učencem za prispevek k prijetnemu, poučnemu in doživetij polnemu dnevu.

Dogodek smo izvedli ob finančni podpori: AR-RA d. o. o., HEKTAR d. o. o., TRTNIK in TRTNIK d. o. o.