Dediščina
rudarjenja
IDRIJA UNESCO GLOBALNI GEOPARK
Najobsežnejša dediščina v Idriji je dediščina rudarjenja. Ohranjeni so objekti, monumentalne tehniške naprave in stroji ter ostali objekti, ki pričajo o izjemnem položaju tega območja v proizvodnji živega srebra.
V začetku 16. stoletja je na strateško najustreznejšem mestu postopoma zraslo mogočno poslopje gradu Gewerkenegg, kar v prevodu pomeni »rudniški grad«. Takratni zasebni lastniki rudnika so ga zgradili za obrambo pred Benečani in Turki, skladiščenje živega srebra in živil ter nastanitev rudniškega vodstva. Danes v gradu domuje Mestni muzej Idrija. V njem so osrednji razstavni prostori namenjeni predstavitvi izjemne poltisočletne zgodovine mesta Idrija in tukajšnjega živosrebrovega rudnika, drugega največjega rudnika te žlahtne kovine na zemeljski obli. Zgodbe o preteklosti Idrije in njenih prebivalcih, rudarjih in klekljaricah so s predmeti, fotografijami, maketami, načrti in dokumenti predstavljene na štirih razstavah: Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrije, Po sledi Merkurja: Idrija-Almadén, Mejniki 20. stoletja in Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina.
Rudarsko naselje z začetki v 15. stol. se je v mesto razvilo v 17. in 18. stol. Za ožje mestno središče je značilna meščanska trška arhitektura (upravna poslopja in stanovanjske stavbe). Značilne so rudarske hiše in rudarski bloki – prhauzi.
Magazin – velika enonadstropna zgradba, ki so jo pozneje uporabljali za skladišče, je bila zgrajena v baročnem stilu v starem mestnem jedru leta 1764. Zgradba se je uporabljala za shranjevanje žita in ostalih živil, ki so jih uporabljali kot plačilo za rudarje. Na fasadi magazina so nameščene spominske plošče zaslužnim osebnostim idrijske zgodovine (Jožef Mrak, Marko Vincenc Lipold, Balthasar Hacquet, Franc Anton Steinberg, Ivanka Ferjančič in Henrik Freyer).
Najstarejše kamnito rudniško gledališče iz leta 1769 v Sloveniji priča o bogastvu in raznolikosti kulturne dediščine v Idriji, ki vključuje tudi gledališko produkcijo. Prenovljeno je bilo večkrat, vendar kljub temu originalen videz ohranja vse do danes.
Konec 16. stoletja so pri Kobili zajezili reko Idrijco in zgradili prve rake – vodni kanal, ki je bil speljan vse do središča mesta Idrija. Sprva je voda tekla po 3,6 km dolgem lesenem koritu, pozneje pa so ga utrdili s podpornimi zidovi, obložili s kamnom in povezali z glino. Danes Rake potekajo le še od jezu pri Kobili do kamšti.
Vodni tok iz Rak je stoletja poganjal rudniške naprave »kamšti«, ki so črpale jamsko vodo in dvigovale rudo. Zadnjo in najimenitnejšo kamšt pri Jožefovem jašku, ki je še ohranjena, so zgradili leta 1790 in je delovala neprekinjeno kar 160 let. Iz globine 283 m je črpala 300 litrov vode na minuto. Ogromno leseno vodno kolo ima premer 13,6 m in velja za največjo tovrstno črpalno napravo v Evropi.
Danes ob Rakah vodi lepa in urejena naravoslovna učna pot.
V letu 2021 smo na Zavodu za turizem Idrija v sodelovanju z Mestnim muzejem Idrija in s podjetjem Arctur d.o.o. 3D digitalizirali zunanjost objekta idrijske kamšti ter pripravili 3D rekonstrukcijo notranjih in podzemnih elementov kolesa, drogovja in črpalk.
Naložbo sta sofinancirali Republika Slovenija in Evropska Unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Klavže so kamnite vodne pregrade z dvema odprtinama (nekoč so to bile zapornice), ki so služile za zbiranje vode in občasno plavljenje lesa do rudnika živega srebra v Idriji, ki ga je slednji potreboval v ogromnih količinah. Sprva so les zlagali v strugo in čakali na dež, da je voda s skladovnic dvigala les in ga kos za kosom nosila v Idrijo. Vendar vodotoki niso bili zadostni, sploh v poletnih mesecih, zato so zgradili ogromne pregrade, za katerimi se je akumuliralo tudi več 100.000 m3 vode. Z odprtjem zapornic je voda iz jezu odtekla v dobrih 20 minutah in s seboj odnesla les do 20 km oddaljene Idrije, kjer se je ulovil v »grablje« – posebno pregrado iz kolov. Prve klavže v 16. in 17. st. so bile lesene, v 18. stoletju pa so jih zamenjali z zidanimi.
Na Idrijskem danes lahko občudujete Brusove in Putrihove klavže na Belci, klavže na Idrijci ter Kanomeljske ali Ovčjaške klavže v dolini Kanomlje.