Pot št. 17: Godovič – po sledeh pradavnine
POHODNE IN KOLESARSKE POTI
Godovič, ki leži na skrajnem severozahodnem delu Notranjskega podolja, predstavlja razgibano pokrajino, vpeto med Okroglico in Jelenšek.
Zaselek se je razvil na naravno najlažjem prehodu s Primorske na Gorenjsko. V kraju so se na svoji poti ustavljali furmani s tovorom, ki so ga prevažali od zahoda proti vzhodu. Pomena prehodnosti vas še danes ni izgubila, saj leži ob križišču cest, ki povezujejo ajdovsko, goriško, tolminsko in idrijsko občino. Tu so svoj dom našli miru željni prebivalci, saj je protor primeren za umirjeno bivanje in počitek ter za vse vrste športa in uživanje v naravi.
Ob poti so na ogled neverjetne stvaritve narave in človeka, in sicer kačja smreka, trasa feldbana, ostaline v arheološkem najdišču na Jelenšku in celo stopinje predhodnika dinozavrov!
Te poti enostavno ne smete zamuditi!
Dostop do izhodišča: Če prihajate iz smeri Ljubljane, na križišču v centru Godoviča zavijete na desno proti cerkvi. Če pridete iz smeri Idrije, v križišču v naselju zavijete levo. Po 50 m na desni strani (nasproti osnovne šole in vrtca) parkirate na urejenem brezplačnem parkirišču.
Opis poti: Z urejenega parkirišča v centru Godoviča se odpravite nazaj do glavne ceste, jo prečkate in nadaljujte ob cesti v smeri Idrije. Na levi ob cesti sta trgovina Mercator in bankomat – nadaljujte in za naslednjo stavbo zavijete levo. Pot vas vodi do križišča, kjer pri znaku stop spet zavijte levo in se držite asfaltirane poti. Prispete do kapelice, kjer se usmerite na levo po klancu navzgor, mimo hiš, in spet pridete na križišče, kjer se spustite po desni strani navzdol. Na levi strani lahko ob poti opazite kozolec, na katerem piše »Star bar«. Na naslednjem križišču zavijte desno med hišami, se spustite navzdol in na levi opazite poslopje poslopje z napisom farma Kavčič (na levi strani stojita dva silosa). Nadaljujte dalje po cesti, po nekaj metrih pridete na makadamsko pot in že lahko opazite Šebalski bajer. Bajer služi kot prijeten rekreacijski prostor, v poletnem času je primeren za kopanje, občasno pa je tudi prizorišče poletnih družabnih prireditev. Ostanete na poti, ki vodi mimo bajerja.
Ob vzpenjajoči se cesti na levi strani opazite več ostankov objektov, ki jih je italijanska vojska gradila ob koncu 20. let prejšnjega stoletja v okviru obrambnega sistema Alpskega zidu. Nadaljujte naprej po poti mimo kamnoloma do glavne ceste. Pri glavni cesti stojita usmerjevalni tabli. Za ogled ostalin nedokončanega železniškega predora iz leta 1917 greste levo po gozdni cesti, ki poteka vzporedno z glavno cesto. Po 100 m opazite izsek, ki je bil vklesan za železnico. Če se obrnete levo v smeri izseka, boste v dolžini 50 m opazili vhod v predor, ki je slabo viden. Skoraj 400-metrski nedokončan predor je prava tehnična znamenitost, vredna ogleda. Vrnite se po isti poti nazaj do glavne ceste in zavijte desno po glavni cesti.
Ko prispete do ostrega ovinka, je na levi strani makadamska pot, po kateri greste, če želite prehoditi Feldban. Naša pot pa vodi naprej po glavni cesti. Pred seboj boste kmalu uzrli predor iz leta 1917, skozi katerega se vozimo še danes. Nekaj sto metrov pred predorom zavijete levo navzgor na stransko asfaltirano cesto. Ko prispete do prvih hiš, je med hišama na levi strani tisa izjemne velikosti in starosti.
Pot nadaljujte po asfaltirani cesti do križišča, kjer zavijete levo. Kmalu spet pridete do križišča in zavijete levo, kot kaže usmerjevalna tabla. Do kačje smreke vas usmeri še ena tabla, ki stoji na desni strani. Danes si lahko ob tabli, ki opisuje omenjeni naravni spomenik, ogledate potomca mogočne kačje smreke, ki so ga domačini pred uničujočim neurjem uspešno razmnožili in ga posadili. Vrnite se nazaj do križišča, kjer ste zavili h kačji smreki, in greste levo po cesti. Čez nekaj časa ob poti na desni strani vidite ostanke utrdbe, ki si jih lahko ogledate. V bližnji okolici najdete še več podobnih objektov, ki so bili zgrajeni v 20. letih prejšnjega stoletja.
Zatem se spustite do zaselka Log in prečkate glavno cesto Idrija–Godovič.
Če bi pot na tej točki počasi zaključili, se lahko vzporedno z glavno cesto odpravite desno, po ločeni kolesarsko-sprehajalni poti do vasi Godovič, kjer ste pot začeli.
V kolikor ste pripravljeni hoditi malo več, vam priporočamo še obisk hriba Jelenška (817 m) – prazgodovinskega naselja z arheološkimi najdbami, starimi več kot 2500 let . Vztrajajte po poti navkreber, kjer so na pobočju posejane posamezne hiše zaselka Log. Makadamska pot vas bo vodila mimo travnikov in gozdov. Po slabih 3 km pridete do večje jase na desni strani ceste, tam je tudi križišče, kjer se s ceste usmerite proti desni, po poti, ki vodi ob robu jase. Čez približno 100 m zavijte desno čez travnik proti gozdu, po stezi, ki vodi do vrha Jelenška. Ob poti je tudi usmerjevalna tabla. Na vrhu si lahko odpočijete na postavljenih klopcah.
Z vrha Jelenška se spustite nazaj do izhodišča vzpona in zavijete desno po makadamu.
Kmalu boste na planotasti ravnici opazili kmetijo Pesek z veliko anteno. Če se pri kmetiji usmerite desno po travniku navzgor, pridete ravno do ohranjenih odtisov predhodnika dinozavra.
Pot nadaljujte po makadamski poti naprej čez gozd, mimo še ene kmetije, potem pa se v razcepu držite desno in kmalu pridete do glavne ceste, kjer zavijete ostro desno in se po glavni cesti skozi Ivanje Doline vrnite v Godovič. Za ta ogled boste potrebovali še dodatno uro in pol, predstavitev kraja pa bo s tem res popolna.
Opcija poti: