Pot št. 10: Na Jelenk – kraljevo botanično goro
POHODNE IN KOLESARSKE POTI
Jelenk je mogočna gora, ki se dviga nad dolino reke Idrijce in dolino reke Kanomljice.
Strma pot na njen vrh se vije mimo mogočnih domačij po pristnem naravnem okolju, kjer se prepletajo kraški, predalpski in tudi sredozemski vplivi. Vse to omogoča, da lahko ob poti občudujete raznovrstno rastlinstvo. Na prepadnih stenah Jelenka v spomladanskih mesecih zacveti zelo redek lokalni posebnež – idrijski jeglič.
Čeprav razgled z vrha Jelenka ni posebej dih jemajoč, se lahko podate na bližnje razgledišče v pobočju nad Idrijco. Tam se nam odpre pogled na nasprotni greben nad Idrijco, na Škofjeloško in Polhograjsko hribovje vse do Triglava.
Podajte se na Jelenk – kraljevo botanično goro.
Dostop do izhodišča: Iz Logatca se peljite proti Tolminu ali obratno. Ko pridete do Spodnje Idrije, zavijte levo (iz smeri Tolmina pa desno) v smeri vasi Kanomlja. Na svoji desni boste po 300 metrih opazili veliko parkirišče nasproti Hidrie, na katerem lahko parkirate, vendar samo ob dela prostih dneh, saj je parkirišče namenjeno zaposlenim.
Opis poti: S parkirišča čez most prečite reko Kanomljico in na drugi strani nadaljujte naravnost po asfaltirani cesti. Po krajšem vzponu vas oznake za Jelenk usmerijo levo navzgor, čez travnik. Pot nato poteka skozi gozd, kjer se kar strmo vzpenja. Nekoliko višje vas pripelje do razgledne točke in nato vodi do ceste, kjer zavijete levo. Dobrih sto metrov hodite po cesti, nato pa vas markacije usmerijo desno navzgor. Ko prispete do razpotja, izberite smer Jelenk – čez robe in sledite markacijam, ki vodijo v desno. Pot vas skozi gozd kmalu pripelje na širok greben. Tu pot zavije v levo in se nekaj časa še vzpenja po grebenu, nato pa se grebenu umakne na desno stran. Pobočje, ki ga prečite po ozki stezici, postaja vse bolj strmo in odpirati se pričnejo vse lepši razgledi na okoliške hribe. Takšna pot vas kmalu pripelje do prvih varoval. V nadaljevanju pot zavije v levo in sledi skoraj navpičen vzpon s pomočjo varoval. Sledi še nekaj krajših prečenj in vzponov ob varovalih in nato pride do najzahtevnejšega dela poti, kjer se nahaja tudi vpisna skrinjica. Tu se s pomočjo varoval vzpnete skoraj navpično navzgor. Pot pa je na tem delu tudi rahlo krušljiva, zato je potrebna dodatna pazljivost. V nadaljevanju sledi nekaj kratkih prečenj, nato pa še en zelo kratek, skoraj navpičen vzpon. Pot nato postane postopno manj zahtevna in kmalu pripelje do razgledne točke, kjer se tudi končajo varovala. V nadaljevanju pot poteka skozi gozd in vodi do visokogorske kmetije Kenda, kjer zavijete desno na kolovoz. Pot sprva poteka po ravnini, nato pa preide v stezo, ki se začne vzpenjati skozi gozd. Vse manj poraščeno pobočje vodi do razgledne senožeti z lovsko prežo, mimo katere nadaljujte pot naravnost po kolovozu. Malo pod vrhom, pri domačiji sledite oznakam za Jelenk, ki vas usmerijo desno navzgor in vas v nekaj korakih pripeljejo na vrh.
Opcija povratka:
Z vrha Jelenka se spustite nazaj do domačije in nadaljujete pot v smeri prihoda, ki vodi mimo preže in se nato začne spuščati. Ko skozi gozd prispete do točke, kjer oznake zavijejo v levo (smer prihoda) izberete nemarkirano stezo, ki vodi v desno in po nekaj korakih boste na svoji desni opazili vhod v vojaški bunker. Po nekaj korakih prispete do kolovoza, ki se začne spuščati navzdol in vodi mimo vojaških objektov. Ko pridete do razpotja, zavijete levo. Pot vas vodi do domačije Hladnikovše, kjer sledite oznakam za Spodnjo Idrijo. Po približno 300 m hoje prispete do makadamske ceste, ki jo prečite in nadaljujete navzdol. Po nekajminutni hoji skozi gozd vas pot pripelje nad domačijo Pri Graparju. Rahlo v levo prečite travnik in nato sledite oznakam za Spodnjo Idrijo. Steza vas bo kmalu pripeljala do kolovoza, ki mu sledite levo navzdol (približno 500 m). Nato vas oznake ponovno usmerijo desno navzdol in kmalu prispete do že znanega križišča na Jelenk (strma/položna pot). Od tu naprej vas do izhodišča vodi že znana pot.
*Priporočena oprema: komplet za samovarovanje, čelada; dereze, cepin (zima)