Obrt in
kulinarika
IDRIJA UNESCO GLOBALNI GEOPARK
Idrijsko se lahko pohvali z bogato dediščino obrti in kulinarike, ki je prepoznana in zaščitena tudi v svetovnem merilu. Ob omembi Idrije marsikdo najprej pomisli na idrijsko čipko in idrijske žlikrofe.
Idrija je v svetu poznana tudi po idrijski čipki – ročno izdelani mojstrovini, ki v sebi združuje mnogo znanja in lepote. Zanjo je značilen klekljan trak – ris, ki nastane s prepletanjem niti in oblikuje motiv. Začetki izdelovanja čipk v Idriji segajo več kot 300 let nazaj. V preteklosti je klekljanje rudarskim družinam prinašalo dodaten zaslužek, danes pa predstavlja predvsem neizčrpen vir umetniškega ustvarjanja. Univerzalna vrednost je bila idrijski čipki priznana s skupnim vpisom enote »Klekljanje čipk v Sloveniji« na UNESCO reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Za ohranitev znanja klekljanja skrbi Čipkarska šola Idrija. Festival idrijske čipke, ki se vsako leto odvija v Idriji, pa je osrednja turistična prireditev, namenjena predstavitvi in promociji čipke.
Tudi na podeželju so obrti predstavljale pomemben vir zaslužka za prebivalce. Na Vojskem so bili znani žebljarji, na Črnovrški planoti pa so delovali pintarji – izdelovalci lesenih posod, ki so jih prodajali zlasti na sosednjo Vipavsko, in suhorobarji.
V Idrijskih Krnicah so od leta 1900 pa do 60. let prejšnjega stoletja kuhali oglje v oglarskih kopah. Najprej so ga prodajali v Italijo, pozneje pa so ga kuhali za potrebe idrijskega rudnika. Danes tradicijo oglarstva v Krnicah ohranjajo preko turistične prireditve oglarski praznik.
Prebivalci idrijskega podeželja so se ukvarjali tudi s kovaštvom, tkalstvom, vrvarstvom, mlinarstvom.