Kraški in
hidrološki pojavi
IDRIJA UNESCO GLOBALNI GEOPARK
Kraški svet brezen, uval, vrtač, požiralnikov, kraških polj in jam je nastal ob dolgotrajnem stiku kamnin in vode. Za kras značilni kamnini apnenec in dolomit sestavljata tudi večji del površja Idrijskega. Zanju je značilno, da ju voda raztaplja. Ta proces sooblikuje pokrajino in ljudi.
Divje jezero prištevamo med najzanimivejše kraške izvire v Sloveniji. Je izvir, jezero in jama v enem. Leži na začetku soteske Strug, pod prepadnimi stenami Črnovrške planote, ki predstavlja večji del njegovega zaledja. Mogočne, skoraj 100 m visoke stene gradi plastnati spodnjekredni apnenec starosti med 145 in 100 milijoni leti, ki je narinjen na nepropustno podlago flišnih kamnin paleocensko-eocenske starosti (med 66 in 34 mio leti), ki so najmlajše kamnine na Idrijskem.
Voda vanj priteka iz strmo spuščajočega se potopljenega jamskega rova, ki so ga potapljači doslej raziskali do globine 164 m, kar je na meji trenutne človeške zmogljivosti. Ob suši se voda »stisne« v jezerce pod mogočno skalno steno, ob visokih vodah pa jezero bruha veliko količino vode in pri tem oblikuje nekaj deset cm visok »gobast klobuk«.
Na strmih pobočjih uspeva alpska flora, med njimi slovenski endemit kranjski jeglič (Primula carniolica), v sifonu pa so potapljači našli človeško ribico (Proteus anguinus).
Območje Divjega jezera je zavarovano kot naravni spomenik zato tu velja strožji režim varovanja, kar pomeni da je prepovedano plavanje in potapljanje, hoja izven označenih poti, trganje cvetja in onesnaževanje vode.
V krajinskem parku Zgornja Idrijca je na sotočju Idrijce in Belce lepo urejeno naravno kopališče Lajšt. Tu se v prijetnem okolju sprostite in predate bogastvu neokrnjene narave krajinskega parka in njegovih naravnih posebnosti.
Priporočamo vam zabavno izobraževalno interpretacijsko točko Geoparka Idrija »Prodišče je igrišče«. Opremljena je z dobro poznanimi družabnimi igrami, kot so človek ne jezi se, volkalca, tančula ipd. Figurice in kamenčke, ki jih potrebujete za igre, boste našli kar na prodišču.
Potok Gačnik izvira pod zaselkom Vojsko, teče čez Vojskarsko planoto, mimo čudovitih močvirnatih travnikov in se nato zajeda globoko v pobočje proti Dolenji Trebuši. V začetku soteske, pod Brdarjevo kmetijo, si je mogoče ogledati Brdarjev slap, ki v višini 6 m pada čez dve stopnji.
Vodoravna jama, ki je občasno tudi bruhalnik, je vrsta kraškega izvira. Voda tu na površje izteka ob močnem deževju, ko se notranji rezervoarji toliko napolnijo, da voda prestopi sifonsko zaporo in bruha na površje. Takrat iz jame buči mogočen, pršeč slap vode, ki se izliva v Idrijco.
Bezjakov slap, visok 4 m, najdemo v dolini Črne. Ob njem so še dobro vidne ruševine nekdanje hiše z mlinom, v urbarjih prvič omenjenim leta 1586, ki ime verjetno nosi po svojem lastniku Juriju Bezjaku. Po 1. svetovni vojni je imel vedno manj dela, od smrti zadnjega lastnika leta 1933 pa propada.
Vzdolž nepropustnih flišnih plasti, ki delujejo kot hidrološka bariera, iz zakraselega zaledja dobro prepustnih apnencev na dan iztekajo vode pri Podroteji. Zaledje izvirov pripada območju visokega krasa (Črnovrška planota, del Križne gore in Javornikov, del Hrušice in Hotenjskega podolja.
Na začetku soteske v Klamah je v prelomni coni nastal požiralnik, v katerega ponikne del vode Kanomljice, ob suši pa lahko tudi reka v celoti. V podzemlju se ji pridružijo še vode Klavžarice in Vovšje grape. Skupaj pritečejo na dan v močnem in stalnem kraškem izviru pri Šinkovčevi žagi.
V Matjaževih kamrah so arheologi odkrili ostanke iz dveh obdobij, in sicer iz starejšega paleolitika, ko so jo neandertalci uporabljali kot postojanko. Pred 10.000 leti so jamo zopet uporabljali predniki današnjega človeka kot začasno lovsko postojanko. Poleg orodja so našli tudi kosti živali.
OPOZORILO: Matjaževe kamre so težko dostopne, vendar so vidne od daleč preko reke Sovre.
Kraška jama v bližini naselja Predgriže. Nastala je v zgornjekrednih apnencih (100–65 milijonov let), na mestu razpoke, skozi katero je pronicala voda in raztapljala kamnino. Po ustnem izročilu naj bi jama ime dobila po možu, ki se je zatekel vanjo, domačini so ga klicali Hrvat. Ta naj bi v njej tudi umrl.
Škraplje so podolgovati žlebovi na neporaslih površinah apnenca, ki so nastale zaradi raztapljanja apnenca (korozije) ob ploskvah razpok manj odpornih kamnin. Pogosti so v kombinaciji z žlebiči, ki pa so manjših dimenzij. Najpogostejše jih lahko opazujete v kraških gozdovih na Črnovrški planoti.
Habečkovo brezno je s 400 metri najgloblje izmerjeno brezno na Idrijskem. Nastalo je v narivnem robu zgornjetriasnega glavnega dolomita (216–203 mip let) na zgornjekredni (100–65 mio let) rudistni apnenec, v katerem je izoblikovan vhod v brezno. Pred vhodom se je izoblikoval naravni most.
OPOZORILO! Zaradi nevarnosti padca se ne približujte vhodu v brezno! Spust v brezno je strogo prepovedan!